Rodzaje systemów kontroli dostępu

Strona główna  »  Artykuły  »  Rodzaje systemów kontroli dostępu


Rodzaje systemów kontroli dostępu

Jakie możemy wyróżnić systemy kontroli dostępu i czy ich montaż jest trudny? Na początek jednak wyjaśnijmy, na czym dokładnie polega system kontroli dostępu i kiedy trzeba go stosować. Jeżeli twoim zamierzeniem, jest lepsza ochrona zasobów firmy lub biura przed kradzieżą, nie powinieneś do tych pomieszczeń wpuszczać osób, które nie mają odpowiednich uprawnień.

Montaż kontroli dostępu daje ci bardzo dobrą możliwość, aby taką władzę zyskać. Z pomocą urządzenia elektronicznego połączonego z bazą danych, możesz stworzyć własną listę osób, które będą miały wstęp do określonych części obiektu. Na jakiej podstawie będzie prowadzona weryfikacja takich osób? Możliwości jest kilka. Pierwsza z nich to korzystanie z kart imiennych, tzw identyfikatorów. Po zeskanowaniu ich, system kontroli dostępu będzie weryfikować informacje o danej osobie i określi, czy można ją wpuścić do danej części budynku czy nie. Zalet z montażu takiego systemu jest bardzo wiele.

Montaż kontroli dostępu najczęściej jest wykonywany w kilku miejscach

główne wejście do budynku / hall – w takich miejsca umieszczane są bramki, zliczające wejścia i wyjścia pracowników, a także zapisujące dokładną godzinę przyjścia do pracy i jej opuszczenia. Dane te są następnie wykorzystywane do tworzenia listy obecności i obliczania wynagrodzenia, jakie każdemu z pracowników powinno być wypłacone.

wejścia do poszczególnych sektorów – niektóre pomieszczenia w obiekcie mogą być zarezerwowane tylko dla wybranych pracowników. Są to miejsca, gdzie omawia się ważne sprawy, a także gdzie są przechowywane wrażliwe dokumenty. Montaż kontroli dostępu w takich miejscach, najczęściej polega na instalacji zamków cyfrowych.